content-left-bg.png
content-right-bg.png

Class times

WebPartZone1_1
PublishingPageContent

​Period
​Monday
​Tuesday
​Wednesday
​Thursday
​Friday
​EMC
​8:05-9:05

8:05-8:50

8:05-9:05
ASM

​8:50-9:05
Year 8 & 12
8:50-9:05
Year 9 & 10
8:50-9:05
Year 7 & 11

​HG
​9:05-9:15
9:05-9:15
9:05-9:15
9:05-9:15
9:05-9:15
​Period 1
​9:15-10:25
9:15-10:25
9:15-10:25
9:15-10:25
9:15-10:25
Period 2
​10:25-11:15
​10:25-11:15
​10:25-11:15
​10:25-11:15
​10:25-11:15
​First Recess
​11:15-11:55
11:15-11:55
11:15-11:55
11:15-11:55
11:15-11:55
Period 3
​11:55-12:55
11:55-12:55
11:55-12:55
11:55-12:55
11:55-12:55
Period 4
​12:55-1:45
12:55-1:45
12:55-1:45
12:55-1:45
12:55-1:45
​Second Recess
​1:45-2:15
​1:45-2:15
​1:45-2:15
​1:45-2:15
​1:45-2:15
​Period 5
​2:15-3:05
2:15-3:05
2:15-3:05
2:15-3:05
2:15-3:05


EMC = Early morning classes for Year 11 & 12 Monday, Wednesday and Friday

ASM = Assembly

HG = Home group 

 

Assembly Day/Times

Year 8 Tuesday Multi-Purpose Hall, warning bell at 8:45am

Year 12 Tuesday RJ Young Hall, warning bell at 8:45am

Year 9 Wednesday Multi-Purpose Hall, warning bell at 8:45am

Year 10 Wednesday RJ Young Hall, warning bell at 8:45am

Year 7 Thursday Multi-Purpose Hall, warning bell at 8:45am

Year 11 Thursday RJ Young Hall, warning bell at 8:45am

 

Deputy Principal

Special Education  - Lynne Madle

Year 12 - Chris Bull

Year 11 & 10 - Lee-Anne O'Leary

Year 7,8 & 9 - Andrew Millis


HOD - Head of Department

Science - Paul Brandon

HPE - Ros Coombes

Agriculture/Home Economics - Greg Foster

Mathematics - Peter Gear

Head of Special Education Services - Jodie Holt

Senior Student Engagement - Deborah Giddins

Junior Student Engagement  - Kev Gray

Humanities/Business - Darlene Hill

IT/ITD - Jamie Irvine

Languages - Tracey Millis

Student Services - Tricia Murray

The Arts - Luke Roberts

Success Coach - Chris Munro 

                               Adam Spencer

Guidance Officer

Year 11 & 12 Dan Baillie 

Year 9 & 10 Shane Smith

Year 7 & 8 Vicky Ross

 

Year Coordinators

Year 7 Dani Hibbert

Year 8 Damien Murphy

Year 9 Kellie Orreal

Year 10 Nicole Amey

Year 11 Ben Stranieri

Year 12 Ross Cutmore



WebPartZone1_2
WebPartZone2_1
WebPartZone2_2
WebPartZone2_3
WebPartZone3_1
WebPartZone3_2
WebPartZone3_3
WebPartZone3_4
WebPartZone4_1
WebPartZone5_1
WebPartZone5_2
WebPartZone6_1
WebPartZone6_2
WebPartZone7_1
WebPartZone7_2
WebPartZone8_1
WebPartZone8_2
WebPartZone9_1
Last reviewed 03 March 2021
Last updated 03 March 2021